Yaygın Anksiyete Bozuklugu

By Kasım 26, 2019 Aralık 11th, 2019 Terapi Konuları

Hits: 108

Her an bir şey olacakmış gibi, her an tetikte, sanki yüreği ağzında atıyormuş gibi, olumsuz durumlara karşı hassasiyeti yüksek, sürekli kaygılı bir bekleyiş.

Yani hayatımızın tümüne yayılmış bir kaygı hali. Yaygın ansiyete bozukluğu, belirli bir nedene bağlı olmaksızın kişinin hayatının genelini yoğun anksiyete belirtileri ile geçirme hali olarak özetlenirse yanlış bir şey söylenmiş olmaz. Yaşayanlar zaten biliyordur, yaşamayanlara şöyle tarif edeyim.

Farz edin ki hayatınız topuklu ayakkabılarla buz üstünde yürüyormuş gibi geçiyor, hava karanlık, üzerinize her an bir ağaç devrilebilir, dahası radyodaki anons her an büyük bir afetin yaşanabileceğini söylüyor. Yaşayan için kabus gibi bir şey değil mi sizce de?

Anksiyete‘nin ne olduğundan bir başka yazımda bahsetmiştim. Eğer okumadıysanız ve merak ediyorsanız ona da buradan ulaşabilirsiniz. Neyse biz konumuza geri dönelim ve yaygın anksiyete bozukluğu ne menem bir şeymiş ondan bahsedelim.

Bir rahatsızlığa YAB demek için her şeyden önce son altı ayının çoğunu kişinin hayatındaki farklı alanların işlevselliğini bozacak şiddette yoğun kaygı ve stres altında yaşaması gerekmektedir.

Bu kaygının nedeni genellikle belirsiz ve kişinin hayatının neredeyse tamamına yayılmıştır. Kaldı ki kaygının nedeni belli olsa dahi verilen tepki ve kaygı seviyesi olması gerekenin üzerindedir. Zihin vesveseyle meşguldür ve düşünceyle baş etmekte zorlanmaktadır.

Her an diken üstünde, gergin ve kapıyı bir felaket çalacakmış gibi bir his eşliğinde hep en kötü senaryo düşünülür. Yaşanan kaygının dikkati bozması da muhtemeldir.

Uzmanlar YAB’nun nasıl bir rahatsızlık olduğunu sıralayadursun, insanlar bu cehennem hissini yaşarken bir taraftan da başkaları tarafından evhamlı olarak görülmekle meşguldürler. Bu cehennemden çıkış yolu ise yine psikoterapi ve ilaç tedavisinin iş birliğinden geçmekte. Bugüne kadar hayatınızı hep kötü senaryolar esir aldı. Lütfen tedaviye bir şans vererek kendinize iyi bir ihtimal hediye edin.

Yaygın anksiyete bozukluğunu diğer kaygı bozukluklarından ayırt etmek için rahatsızlıkların tanımlandığı
DSM-V’ten faydalanmak doğru olacaktır düşüncesindeyim.

Her şeyden önce kişi son 6 ayının çoğunu kişiye sıkıntı verip işlevselliğini bozacak kadar yoğun kaygı ile geçirmeli. Bunun dışında tanı kriterleri zihnini meşgul eden vesveselerle güçlük çekmek,; huzursuzluk veya diken üzerinde olma ya da gerginlik, kolay yorulma, kaslarda gerginlik, uykuya dalma veya uykuyu sürdürmede sorun yaşama, kolay sinirlenme ve odaklanmada veya zihni boşaltmada güçlük çekme şeklinde sıralanabilecek altı belirtinin en az üçünün varlığı; kaygı ve kaygıdan kaynaklanan fiziksel rahatsızlıkların kişinin hayatının pek çok alanında işlevselliğini bozacak şekilde belirgin rahatsızlık vermesi, tüm bu sıkıntıların bir maddenin etkisi veya biyolojik bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaması ve rahatsızlığı daha iyi açıklayacak başka bir ruhsal rahatsızlığın bulunmaması olarak sıralanabilir.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.