Aktüel Yaşam Danışmanlığı

By Kasım 26, 2019 Çalışma Alanları

Hits: 10

Hayatınız git gide daha karmaşık bir hal mi alıyor? İş, aile, sosyal ilişkiler, romantik ilişkiler ve bunlarla ilgili problemler, ikilemler, gelen fırsatlar, kaçan şanslar… zamanın hızı akrep ve yelkovanın öyle önüne geçti ki; bu hıza ayak uyduramadığımızda, karar vermekte ve harekete geçmekte yaşadığımız küçücük bir gecikmede dahi hayatımızın akışını değiştirecek durumların yaşanması neredeyse herkesin tecrübe ettiği bir durum haline geldi.

Belki oturup keşkelerimizin çetelesini tutmuyoruz ya da en iyi ihtimalle olup biten ne varsa tecrübeler olarak rehberimizdeki yerlerini alıyorlar. Peki zamanın hızına ayak uydurabilmek, tüm bu keşmekeşin içerisinde kendimize en uygun yolu tayin edebilmek mümkün olsaydı, nasıl oldrdu?

Buna benim cevabım bir takım şeylerin şimdikinden farklı olması muhtemel şeklinde olacaktır. E… iyi hoş ama bu nasıl olacak dedğinizi duyar gibiyim ve haklısınız da elbette. İşte “Aktüel Yaşam Danışmanlığı” kavramı da tam bu noktada devreye giriyor. O an sizin gündeminizde ne varsa tek başınıza bununla mücadele etmek yerine; olaylara dışarıdan, objektif bir gözle bakması mümkün, davranış bilimleri alanında yetkin, konuyu profesyonel bir bakış açısıyla ele alabilecek birisinin sürece dahil olması; tek başınıza vereceğiniz mücadelenin ötesine geçip, duruma farklı açılardan bakmanıza, yaşayabileceğiniz tıkanıklıkları, düştüğünüz açmazları daha rahat aşmanıza; bazen zaman, bazen para, bazen de her ikisini de kapsayacak maddi ve manevi kayıplarınızın önüne geçmeye yardımcı olabilecek bir sistemdir.

Sistemin işleyişine değinecek olursak, aktüel yaşam danışmanlığı temelde duruma ve kişinin ihtiyacına yönelik bir danışma hizmetidir. Görüşmeler, çevresel etkilerin minimuma indirilip görüşmeden alınacak verimin ve konsantrasyonun maksimuma çıkartılması ve en önemlisi de kişinin mahremiyetine zarar gelmesini önlemek amacı ile bu iş için hazırlanmış özel bir ortamda, tercihen bire bir ve yüz yüze; ihtiyaç halinde ise online görüntülü görüşme veya görüşmeler şeklinde yapılır. Seans süresi 50 dakikaya kadar sürmekle birlikte kişinin ihtiyacına göre bir veya daha fazla sayıda görüşme yapılabilir. Görüşmeler arasında belirli bir zaman aralığı olmamakla birlikte, kişinin talebi ve ihtiyacı doğrultusunda görüşmelerin sıklığı ayarlanabilir.

Aktüel Yaşam Danışmanlığı, kişiyi tanıyıp danışaın gündemindeki konuya odaklanması sayesinde problemlere hızlı çözüm önerileri getirme kabiliyetine sahiptir. Karar verme süreçlerini hızlandırıp kişiye zaman kazandıran bu niteliğinin yanı sıra, güncel durum özelinde ihtiyaç duyulması halinde farklı disiplinlerden uzmanlara yönlendirme yapılabilir ve sağlayabilecekleri katkı da değerlendirilerek sürece dahil edilebilirler.

Aktüel Yaşam Danışmanlığı’nı psikoterapiden ayıran nedir diye soracak olursak; söylenebilecek ilk şey ikisinin birbirinden farklı işleyiş biçimlerine sahip olmalarıdır. Psikoterapi daha geniş çaplı konuları ve kavramları uzun soluklu bir süreç içerisinde anlamaya ve çözümüne yardımcı olmaya çalışıp, kişinin hayatında daha köklü değişiklikler yapmaya yönelik bir disiplin iken; Aktüel Yaşam Danışmanlığı daha spesifik durumlar ve güncel konular üzerine yoğunlaşıp hızlı çözüm önerileri geliştirmeye odaklı bir yaklaşımı benimsemektedir.

Peki bu yaptığımı çevremde herhangi biri ile yapmak yerine neden aktüel yaşam danışmanlığını tercih edeyim gibi bir soru akla gelebilir. Objektiflik buradaki ilk kavramdır.

Herhangi bir konuyu çevremizden birisi ile paylaştığımız zaman, aramızdaki ilişki fikirlerin objektifliğine yeteri kadar izin vermeyebilir. Empatinin yerini sempati aldığında duygularımız ile yardım etme isteğimiz iç içe girer ve karar mekanizmasının sağlıklı işlemesine engel teşkil eden durumlar ortaya çıkabilir. Bu bazen karşımızdaki kişinin bizi üzme, kırma gibi kaygıları nedeni ile gerçek düşüncesini gizlemesi şeklinde kendini gösterirken, bazı durumlarda ise karşımızdaki kişinin bizim ile birlikte probleme karşı açtığı duygusal bir savaş halinde vücut bulabilir.

Bir diğer durum ise yine gündelik yaşantımızın bir yerlerinde bulunan kişiler ile yaptığımız paylaşımlar, sosyal psikolojiye ait bazı etkenlerin devreye girmesi ile kendimizi ifade ederken bilinçli veya bilinçsiz şekilde kısıtlamalara gitmemize neden olabilir. Problemin tam anlaşılamadığı yerde de çözümün istediğimiz yönü işaret etmesi pek mümkün değildir elbette.

Sonuç olarak aktüel yaşam danışmanlığı için, danışan kişinin gündem ile ilgili verdiği doneleri bir araya getirerek, bir projeksiyon oluşturan ve danışan kişi ile birlikte uygun çözüm önerilerini ortaya koyup seçim safhasında kişiye yardımcı olmayı hedefleyen; gerektiğinde ise uygun kişi, kurum ve kuruluşlara yönlendirme yapılabilen bir danışmanlık uygulamasıdır diyebiliriz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.