Grup Terapisi

By Kasım 26, 2019 Çalışma Alanları

Hits: 18

Dünyaya gözlerimizi tek başımıza açıyoruz ve yaşam boyu farklı gruplara dahil oluyoruz.

Nihayetinde de bir başımıza göçüp gidiyoruz. Bundan sonrası teolojinin işi. O konuda konuşmayı düşünmüyorum. Ancak arada geçen, ömür dediğimiz zaman dilimi içerisinde bazen kendimizi daha iyi tanımamız için bile bir diğerine ihtiyaç duymaktayız.

Grup terapisi diye girdik ne çıktı diyebilirsiniz. Lakin demeyin. Çünkü grup terapisi dediğimiz şey aslında içinde bulunduğumuz toplulukların bir, simülasyonu, toplum evreninin bir küçük kümesidir denilebilir.

Bireysel psikoterapide nasıl kişi psikoterapist eşliğinde problemleri ile baş etmek için veya kendinin ne olduğunun farkına varmak için iç dünyasından aldığı güçle ve kendi içindeki farklı sesleri konuşturarak yol alıyor ise; grupla terapi de de yine bir terapist eşliğinde, ancak bu sefer başkaları ile etkileşim halinde olarak yol kat eder.

Gruplar bazen ortak bir neden ile ve spesifik bir amaç için bir araya gelmiş kişilerden oluşurken, bazı gruplar ise farklı nedenler ile gruba dahil olan katılımcılardan oluşabilir. Kişi sayısı değişkenlik gösterebilmekle birlikte, grubun türüne göre 8 ile 20 kişi arasındaki sayılar sağlıklı bir grup için yeterli olacaktır.

Grup içerisinde bir terapist ve yardımcı terapist yer almaktadır. Zaman, mekan ve grup kuralları gibi konuların baştan belirlenmesi, çerçevenin oluşturulması gerekmektedir. Kişilerin gruba uygunluklarını değerlendirmek için,sürecin başında terapist tarafından bir ön görüşme yapılır.

Grupla yürütülen bir terapiyi özel kılan nedir diyecek olursanız, her şeyden önce diğer grup üyelerinden de geri bildirim almak ve konuya farklı bakış açılarından yaklaşabilmek danışan için artı bir değerdir.

Buna ek olarak evrensellik, yani kişinin yalnız olmadığını hissetmesi.

Dayanışma, birlikte hareket edebilme, başkalarına yardım, empati kurma, içgörü artışı, aidiyet ve sosyal ilişkilerdeki gelişme, geçmişin izlerini tamir etme ve farkındalık artışı gibi konular iyileşme açısından grup terapisini özel kılan maddeler olarak sıralanabilir.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.