Online Terapi

By Kasım 26, 2019 Çalışma Alanları

Hits: 97

Bu yazıda tahmin etmekte çok da güçlük çekmeyeceğinizi düşündüğüm şeylerden bahsedeceğim. O yüzden konuya direkt girip, lafı da fazla uzatmamak niyetindeyim.

Online terapi bireysel psikoterapinin görüntülü konuşma programları ile yapılan halidir dersek yanlış olmaz diyebilirim. Ancak, madem öyle neden sıcak yuvamızdan kalkıp seansa gelelim ki, online terapi yapalım bitsin gitsin diyenler mutlaka çıkacağından konuya bir açıklık getirmek gerek.

Psikoterapinin aslı yüz yüze yapılan görüşmelerden oluşur. Danışan ve terapiste ait, çevresel etkenlerden mümkün olduğunca arınmış ve sesin, görüntünün olduğu gibi algılandığı bir seans ortamından bahsediyorum yani. Ha burada amacım online terapiyi değersizleştirmek değil asla tabii ki.

Aksine online terapi bazı durumlarda kullanılması son derece faydalı bir yöntemdir.

Mesafe ve sağlık nedenleri gibi danışan ve terapistin bir araya gelmesine engel sayılabilecek durumlarda, ister bir sürecin başından itibaren, ister süreç devam ederken, isterse de zaman zaman ihtiyaç halinde online terapi kullanılabilir. Burada yerine getirilmesi gereken bir takım şartlar vardır elbette.

Bunların başında mahremiyet gelmektedir. Psikoterapinin en hassas konu başlıklarından birisi olan mahremiyeti sağlamak için hem terapist, hem de danışan psikoterapiye uygun sayılabilecek ortamlarda, bire bir görüşmeler yapmalıdırlar. Yani nasıl olsa internet üzerinden bir görüşme yapıyoruz, Starbucks’a oturayım da kulaklığımı da takar seansa girerim gibi bir şey söz konusu değildir.

Bunun dışında mutlaka ve mutlaka görüntülü görüşme yöntemi kullanılmalıdır. Telefonla yürütülmeye çalışılacak bir görüşme pek çok yönden eksik kalacaktır, haliyle bu da yapılan işi anlamsız kılacaktır. Sözlü veya görsel iletişimi aksatacak herhangi bir durum da seansın sağlıklı yürütülmesine engel teşkil edecektir. Bu nedenle görüntü, ses ve internet bağlantısının da sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekir.

Sonuç olarak ilk tercih olmamakla birlikte, gerekli durumlarda online terapi son derece kullanışlı ve işe yarar bir yöntem olarak göz önünde bulundurulması gereken bir terapi türüdür.

One Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.